Zmarł biskup Zygmunt Pawłowicz – program uroczystości pogrzebowych

W czwartek  18 marca 2010 o godz. 21:25, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł biskup archidiecezji gdańskiej, Zygmunt Pawłowicz. Urodzony 18 listopada 1927 w Gdańsku pełnił w latach 1985-2005 funkcje wikariusza generalnego i prepozyta Kapituły Archikatedralnej. Ukończył seminarium duchowne w Pelplinie. 20 września 1952 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1952-1957 pracował jako wikariusz w parafiach na terenie Gdańska i Sopotu. Do roku 1964 był notariuszem kurii biskupiej w Oliwie. Był proboszczem w Stegnie (1964-1966) i w Gdańsku-Brzeźnie (1966-1985). 14 września 1973 roku został mianowany prałatem. Od 1974 roku wykładał teologię fundamentalną i religiologię w Diecezjalnym Seminarium Duchownym. Na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie uzyskał tytuł doktora teologii, a później doktora habilitowanego teologii w zakresie dogmatyki. Autor kilkunastu książek i ponad 100 artykułów z zakresu teologii i religioznawstwa. Na funkcję biskupa pomocniczego został powołany przez Jana Pawła II 10 sierpnia 1985 roku; konsekracja miała miejsce 7 września 1985 roku w Gdańsku, sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Józefa Glempa. 1 maja 2005 przeszedł na emeryturę. Zmarł po wieloletniej chorobie w mieszkaniu mieszczącym się w Kurii Gdańskiej.

Pożegnanie Jego Ekscelencji Biskupa Zygmunta Pawłowicza

Bazylika Archikatedralna w Gdańsku Oliwie

Poniedziałek – 22 marca 2010

15.00   Wprowadzenie trumny z ciałem Księdza Biskupa z placu do Bazyliki Archikatedralnej.

15.30   Nieszpory w intencji zmarłego Księdza Biskupa, pod przewodnictwem Biskupa Ryszarda Kasyny, z udziałem wiernych, kapłanów i wszystkich Kapituł Archidiecezji Gdańskiej.

17.00   Różaniec w intencji zmarłego Księdza Biskupa.

18.00   Msza św. w intencji zmarłego Księdza Biskupa pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, (homilię wygłosi Arcybiskup Tadeusz Gocłowski).

Wtorek – 23 marca 2010

7.00   Modlitwa indywidualna

9.00   Jutrznia w intencji zmarłego Księdza Biskupa pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

11.00   Msza św. w dniu pogrzebu w intencji zmarłego Księdza Biskupa pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa Józefa Kowalczyka (homilię wygłosi Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź), z udziałem władz samorządowych, alumnów, sióstr zakonnych, kapłanów oraz wszystkich wiernych Archidiecezji, którzy pragną wyrazić wdzięczność Panu Bogu za życie i posługę Biskupa Zygmunta jako wieloletniego Biskupa Pomocniczego Metropolity Gdańskiego. Po Mszy św. Ostatnie pożegnanie i złożenie ciała w krypcie Biskupów Gdańskich.